Telefon 603 444 431
E-mail vondry.a@seznam.cz
 

Informace o sádrokartonu

Sádrokarton je stavební materiál, který vzniká lisováním sádrové hmoty mezi dvě silné vrstvy papíru (karton). Sádrokartonové desky se vyrábí v různých tloušťkách a následně se z nich řežou kusy v tvarech a velikostech potřebných pro konkrétní zakázku. Sádrokarton je nejsnadnějším řešením takzvaného suchého způsobu zdění. Díky němu je možné nejen jednoduše a poměrně rychle stavět nejrůznější příčky, ale celkově zrekonstruovat, zateplit či jinak upravit vzhled jakéhokoliv interiéru.

Sádrokartonové desky mají několik velice výhodných vlastností. Jak je všeobecně známo, sádra umí regulovat vlhkost v místnosti a funguje také jako tepelná a zvuková izolace. Sádrokarton se vyrábí v několika různých variantách, a proto je možné jej použít téměř všude. Zatímco klasický sádrokarton je nejvhodnější na budování jednoduchých příček, předsazených zdí nebo stropních podhledů, tak sádrokarton voděodolný je ideální pro rekonstrukci kuchyně, koupelny nebo bytového jádra.

Další velkou výhodou sádrokartonu je také jeho snadná tvarovatelnost. Přestože sádrokartonové desky jako takové jsou velice pevné, díky odbornému přístupu a profesionálnímu nářadí je možné ze sádrokartonu vybudovat nejen již zmiňované příčky, ale také například poličky, zapuštěné skříně, výklenky či do kuchyně dokonce i spižírnu.

Kromě vlastního sádrokartonu jsou k výstavbě potřeba také nosné konstrukce, na které se sádrokartonové desky přichytávají. Ty jsou vyrobeny z tenkostěnných pozinkovaných ocelových profilů. Desky, nosné profily a související spojovací a pomocný materiál se označují jako sádrokartonový systém.

Sádrokarton se během několika let, co je vyráběn stal velice oblíbeným materiálem, který rádi využívají nejen kutilové, ale i profesionální firmy. Vybudoval si tak poměrně silnou pozici na trhu a stal se nedílnou součástí moderního stavebnictví.